Nový výběr knížek pro moji malou „KNIHOMOLKU“
Tak už máme doma dvouletou slečnu s hlávkou plnou informací a chutí vstřebávat nové poznatky a dovednosti. Tak jak se věkem mění šatník, jídelníček… tak se mění i obsah knížek, které dítěti dáváme do pozornosti a podsouváme k listování a prohlížení. U nás nastaly velké změny. Obměnila jsem jí celou montessori knihovnu tituly, které odpovídají jejímu aktuálnímu věku a období, ve kterém se nachází.
Není totiž kniha jako kniha … co chci tímto říct? Jednoduchou a základní věc a to, že knihy je třeba dětem důkladně vybírat. Je úplně jedno jestli knihu kupujete pro své nebo cizí dítě, důležité je umět vybrat vhodnou knížku, která bude adekvátní věku a vývoji dítěte.
Nejsem úplně sečtena montessori pedagogikou a ani nikdy nebudu. Z této výchovy si beru hrubé základy a vidím, že Natálka se jich velmi dobře drží, což víc začala navštěvovat montessori jesličky, takže se prostě snažím udržet ji v jakési stejné linii. Aby neměla velké přechody, když přijde z jesliček domů a naopak. Přesně pro to jsem si umínila vyměnit její knížky a vybrat jejich obsah důkladně.
Druhý rok života dítěte představuje jakousi zlomovou hranici. Děťátko se stává nezávislejším, už není na rodiče tak vázané. Toto období se nazývá také „příznačný individualismus“ je to přesně tehdy, když dítě začne používat k označení své osoby osobní zájmeno JÁ – a pak k němu přidá i JÁ SAMA máme doma, víme a důvěrně známe … Právě teď je velmi důležité, abychom Natálčinu osobnost podporovali a rozvíjeli. Co víc, není to jen o nezávislosti, ale dost intenzivně prožívá i émoce a všechny situace, se kterými se každý den setkává ať už v jesličkách nebo v jakémkoli prostředí. A všechno toto lze velmi pěkně rozvíjet prostřednictvím knížek.
Jaké knížky vybírat?
– leporela již odložte, je třeba sáhnout po knihách s listy na cca 20-30 stran
– knihy musí mít v ději hlavní postavu, kterou dítě dokáže snadno identifikovat
– kniha má poutavý děj a jednoduché ilustrace
– vyberte příběhy, kde hlavní hrdinové prožívají různé druhý emocí a nebojte se i těch negativních
pokud má vaše dítě z něčeho strach nebo odpor například lékař, nočník, tma.. vybírejte právě takové příběhy. Dítě si tak i prostřednictvím knihy může v sobě zpracovat emoce a změnit svůj názor či přístup
– velmi dobré jsou i knížky s říkankami a krátkými basničkami, kde dítě může začít trénovat paměť a řeč
Tyto tituly momentálně najdete v Natálčině knihovně:
Co jsou to bacily?
Krásná, barevná a naučná knížka plná okének, která skrývají nové poznatky o tom, kde všude se nacházejí bacily, jak se můžeme před nimi chránit a co to bacily vlastně jsou. Dětičky díky knížce pochopí základní návyky jako hygiena rukou a zakrývání úst při kašli a kýchání.
Jak to roste
Díky této knížce bude z Natálky expertka na rostlinky a jejich pěstování na zahrádce. Na tu babkinu chodí pravidelně a s velkou radostí, takže zde byl výběr jednoznačný. Kromě krásných ilustrací v ní děti najdou zajímavé kvízy a hádanky.
Zraněný ptáček /Montessori/
Úklid /Montessori/
Mé malé příběhy Montessori – tyto dva nám přibyly do sbírky. První knížku Procházka totiž dostala Natalinka ke svým druhým narozeninám od učitelek a dětiček z jesliček. Líbí se mi jednoduchost kreseb a textu. Knížka je malá, stručná a výstižná. Má vždy pěkný děj a co je nejlepší není natolik dlouhý, aby Natálka v polovině knížku zavřela. Takže z této série si děláme sbírku. Příběhy v knížkách vycházejí z montessori pedagogiky.
Terka se kamarádi s nočníkem
Velmi dobrá volba pro motivování dětí chodit na nočník. U Natálky to sice třeba nebylo, ona si Terčin příběh pojala posvojem a po prvním přečtení vždy říká: „Telka“ (rozuměj Terka) je jako Natalka a nechce plenku, ale nočník. Příběh mají společný a myslím, že to ji na tom nejvíc baví. Pokud si pamatujete článek na tipy na vánoční dárky byla tam i knížka Terka slaví Vánoce takže i Terka je naše srdcovka a sbíráme si její příběhy
Hádej jak tě mám rád
Knížka, která dětem ukáže, jak všelijak se dají projevit city a láska. Je krásná !!! Ilustrace i obsah. Je to přesně ta, kde se děti dokážou naučit něco o emocích. Knížka má opět několik dílů: Na jaře, V zimě, Na podzim, V létě.
Jak naučit Eda létat
Natálkin velký favorit tato knížka. Edo pštros a Ernest medvídek. Krásný příběh neodbytné snahy naučit Eda létat navzdory tomu, že je pštros. Všechny ty zábavné pokusy a Natčiny otázky “proč.” A úplně nejkrásnější jsou Edovy žabkové pantofle je to prostě nejstylovější pštros jakého známe.
Rok v lese
S ní také usíná. Tato kniha vás ani vaše dítě nikdy neomrzí. Rok v lese představí malému čtenáři les s jeho obyvateli v každém měsíci v roce – stejný záběr může sledovat v různých situacích, za rozličného počasí, ve dne nebo v noci. Je to perfektně zpracovaná knížka, která v dětech podněcuje fantazii, zvědavost i chuť mluvit.
Ti otravní králíci
První slova, která jsem na tuto knihu četla byla: “Je to nejlepší knížka z nejlepších a nenech se odradit, že je v českém jazyce.” Nenechala jsem se věru a nenechte se ani vy! Text lze v pohodě zvládnout přečíst a říct ho v našem jazyce a ten děj a příběh za to stojí. Toto je příklad knihy, kde převládají i negativní emoce a dítě pěkně pochopí a dokáže rozeznat pozitivní a negativní emoci. Závěr má pěkný a poučný nejen pro děti, ale i dospělé
Náš žebříček TOP 3 nejoblíbenější a nejčtenější :
JAK NAUČIT EDA LÉTAT
CO JSOU TO BACILY
TI OTRAVNÍ KRÁLICI
Čtení knížek pomáhá dětem rozvíjet jejich fantazii a celkovou osobnost. Příběhy ukryté v hrubých či tenkých svazcích zvyšují představivost, kritické myšlení a také slovní zásobu. Vědci se dokonce shodli na tom, že čtení knih z nás dělá lepší lidi. Proto na závěr jen jediné … podílejte se na tom, aby z našich dětí byli lepší lidé … kniha je skvělá volba
mušelínové oblečko ZILLI KIDS – křesílko a stolek DADABOOM.CZ
všechny knížky BABYKNIHY.SK
Tento článek společně s radami pro vás vytvořila Silvia Škultéty – minidiamondblog